دکتر شایسته غفاری / بارداری و زایمان / افسردگی در بارداری و بعد از زایمان
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

افسردگی در بارداری و بعد از زایمان

افسردگی در بارداری و بعد از زایمان

بارداری باید یکی از شاد ترین دوران زندگی یک زن باشد، اما بسیاری از خانم ها دوران بارداری خود را همراه با ترس، اضطراب، استرس و افسردگی سپری می کنند، در صورت مشاهده علائمی از جمله احساس غم شدید، عدم لذت بردن، عدم تمرکز، بی خوابی ، احساس بی ارزشی و گناه، عدم تمایل به خوردن غذاو… حتما با پزشک خود مشورت کنید .

صحبت های دکتر شایسته غفاری در رابطه با افسردگی در بارداری و  بعد از آن

نقش همسر در افسردگی دوران بارداری و بعد از آن

در حقیقت آقایان نقش بسیار  پر رنگی در  کاهش استرس در محیط خانواده دارند، آقایان می توانند با اختصاص ساعاتی از روز  برای خود و همسرشان در این زمینه کمک کننده  باشد، همچنین ورزش از جمله یوگا می تواند این علائم را تخفیف دهد . حتما  مصرف اسید های چرب، امگا3گیاهی فراموش نشود، همین طور داشتن یک رژیم غذایی مناسب بسیار کمک کننده می باشد .

استراحت کافی  و به اندازه یکی دیگر از مواردی است که به کاهش استرس شما کمک می کند .

تاثیر هورمون ها در بروز افسردگی در خانم ها

دلایل زیادی وجود دارد که باعث افسردگی می شود. به عنوان یک زن ، بدن در طی و بعد از بارداری دچار تغییرات هورمونی زیادی می شود. هنگامی که یک زن باردار است ، بدن او هورمونهای زنانه استروژن و پروژسترون را در مقادیر بسیار بیشتری تولید می کند. اما در 24 ساعت اول پس از زایمان ، این میزان هورمون به سرعت کاهش می یابد. این تغییرات هورمونی ممکن است منجر به افسردگی شود به گونه ای که تغییرات هورمون قاعدگی می توانند علائم مشابه را در طول و بعد از دوران قاعدگی ایجاد کنند.

در بعضی از خانمها ، یکی دیگر از دلایل احتمالی این علائم بعد از بارداری، افت هورمونهای تیروئید است که توسط غده تیروئید (واقع در گردن) تولید می شود. این هورمون ها به تنظیم نحوه استفاده بدن از انرژی کمک می کنند. پایین بودن سطح تیروئید می تواند باعث ایجاد روحیه افسرده یا تحریک شده ، مشکلات خواب و تمرکز و افزایش وزن شود.

افسردگی در بارداری و بعد از زایمان

افسردگی در بارداری و بعد از زایمان

عوامل خطر افسردگی بارداری و بعد از آن

برخی از خانم ها بیشتر در معرض خطر افسردگی در دوران بارداری و بعد از آن هستند که لازم است قبل از بارداری  حتما  به متخصص زنان خود مشورت کنند .

سابقه شخصی مادر از افسردگی یا بیماری روانی دیگر بزرگترین عامل خطر است.

وجود  سابقه خانوادگی افسردگی یا بیماری روانی دیگر

عدم حمایت خانواده و دوستان

افسردگی یا بیماری روانی در شریک زندگی زن

اضطراب یا احساسات منفی در مورد بارداری

مشکلات مربوط به بارداری قبلی

مشکلات ازدواج یا پول

وقایع استرس زا در زندگی

بارداری در سنین جوانی

اختلالات مصرف مواد

خشونت خانوادگی

وجود بیماری مزمن

این خطر همچنین با زایمان های متعدد ، زایمان زودرس و کمبودهای جسمی یا عصبی مادرزادی یا اکتسابی در نوزاد بیشتر می شود . انتقالهای استرس زا مانند بازگشت به محل کار نیز ممکن است یک عامل خطر باشد.

در حالی که این عوامل خطر در شناسایی افرادی که احتمال ابتلا به افسردگی پری ناتال دارند ، کمک می کند ، می تواند هر زنی را در دوران بارداری یا سال بعد از زایمان تحت تأثیر قرار گیرد.

افسردگی پری ناتال (شامل افسردگی قبل از تولد و زایمان)

افسردگی پری ناتال اصطلاحی است که هم شامل افسردگی قبل از تولد (در دوران بارداری) و هم افسردگی پس از زایمان (در سال اول پس از زایمان) است. این افسردگی در حدود 1 از 5 زن رخ می دهد.

مادران باردار و تازه که خود را  ناامید ، مضطرب ، مداوم اشک آور یا افسرده می بینند ، نباید ساکت و شرمنده باشند. باید بلافاصله با پزشکان خود صحبت کنند و از حمایت و درمان  مورد نیاز خود برخوردار شوند.

علائم افسردگی پری ناتال می تواند از خفیف تا شدید باشد. علائم این افسردگی می تواند شامل موارد زیر باشد:

فقدان شادی در زندگی

بی حسی عاطفی

در تمرکز ، به خاطر سپردن چیزها و تصمیم گیری مشکل داشته باشند

از دست دادن علاقه به مراقبت از خود

احساس رضایت از انجام کارهای روزمره ندارید

انصراف از خانواده و دوستان

از دست دادن علاقه جنسی یا پاسخگویی

یک احساس قوی از شکست یا عدم کفایت

نوسانات شدید روحی

نگرانی بیش از حد یا نا کافی، برای کودک

مشکل در حس کردن امور

درمانهای موثری برای افسردگی پری ناتال وجود دارد. بیشتر اوقات ، درمان شامل گفتگوی درمانی یا بعضی اوقات ترکیبی از داروهای ضد افسردگی ، گفتاردرمانی و منابع حامی جامعه خواهد بود. بسیاری از خانم ها علی رغم اثربخشی ، به دنبال درمان نمی باشند. برخی از آنها بطور خاص در مورد در نظر گرفتن داروهای ضد افسردگی در مورد هرگونه خطر سلامتی که برای کودک خود ایجاد می کنند ، مردد هستند. مهم است که در مورد هرگونه نگرانی با پزشک خود به دقت صحبت کنید.

روان پریشی پس از زایمان

تعداد بسیار کمی از زنان دچار افسردگی نادر و شدید به نام روان پریشی پس از زایمان می شوند. زنانی که به اختلال دو قطبی مبتلا شده اند ، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به روان پریشی پس از زایمان قرار دارند.

پدران جدید نیز در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند. به طور کلی ، مردان بیشتر از بیان و بحث درباره احساسات خود دوری می کنند. آنها انکار می کنند که در معرض خطر هستند .اعتقاد بر این است که افسردگی در پدران به همان اندازه قابل درمان است ، اما اغلب شناخته نمی شود.

روش های مختلف درمان افسردگی بارداری و بعد  از زایمان

افسردگی دوران بارداری و بعد از آن به روش های مختلفی درمان می شود، از جمله این روش ها شامل :

درمان  از طریق  مشاوره و صحبت کردن :

در این روش درمان مادران با  صحبت و  بازگشایی احساسات  و عقده های درونی خود درمان می شوند .

درمان دارویی افسردگی :

از آنجا که مصرف دارو برای مادران باردار و شیرده  با خطر همراه است این شیوه درمان ، تنها در صورت ضرورت  تجویز می گردد، حتی در صورت  استفاده از دارو درمانی  لازم است تا پزشک در تجویز دارو ها دقت بالایی داشته باشد تا  سبب تاثیر مخرب بر جنین و یا نوزاد نگردد .

دکتر شایسته غفاری جراح و متخصص زنان ،زایمان و نازایی
لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی
آدرس مطب : دزفول ، خیابان آفرینش ،جنب رادیولوژی دکتر بهزادی و آدرس پیج اینستاگرام

سوالات متداول از دکتر  شایسته غفاری متخصص زنان

آیا روش زایمان تاثیری در افسردگی بعد از زایمان دارد ؟

خیر  اینکه شما  زایمان به روش طبیعی یا  سزارین را انتخاب کرده باشید  تاثیر در بروز افسردگی ندارد .

آیا نوزاد مادری که دچار افسردگی  بعد  از زایمان است، آسیب می بیند؟

بیشتر مادران افسرده این نگرانی را دارند ،  که احوال آن ها سبب آسیب و آزار نوزاد گردد . تمام کودکان  این حق را دارند که مادری شاد داشته باشند،  پس بهتر است  درصورت مشاهده کوچک ترین علائم درمان هر چه سریعتر آغاز شود.

آیا راهی برای پیشگیری از افسرگی پس از زایمان وجود دارد ؟

بله راه های مختلفی وجود دارد، در صورتی  که سابقه افسردگی دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید . بعد از تولد نوزاد پزشک می تواند بررسی های لازم را داشته باشد تا از بروز علائم جلوگیری کند.

من تنها در زمان های مشخصی از، روز بعد از زایمان دچار گرفتگی  خلق می شوم آیا این می تواند شروع افسردگی باشد ؟

در صورتی که  شما  صبح ها و یا حتی در زمان غروب  احساس گرفتگی خلق داشته باشید توصیه می شود،  به یکی از اقوام یا دوستان و یا حتی همسر خود  بگید  که در آن  زمان از روز  هوای شما را داشته باشد با تماس تلفنی و یا دیداری می توانند حال  شما را بهتر کنند .

 کلام آخر

در آخر می توان گفت  دوران بارداری یکی از مهم ترین دوران زندگی هر زن است  که نیاز به توجه و مراقبت های لازم  دارد ، برای آنکه این دوران را  آسوده سپری کنید، باید زیر نظر متخصص زنان باشید ، تا با شروع هر گونه علائم و  بیماری  ، درمان سریعتر انجام شود . دکتر شایسته غفاری متخصص زنان در دزفول می توانند به شما در زمینه های مختلف زایمان سزارین ،  زایمان طبیعی و مراقبت های قبل  و بعد از آن کمک کنند .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
عکس دکتر غفاری

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، متخصص جراحی های زیبایی زنان، دارای بورد تخصصی جراحی زنان از دانشگاه تهران، عضو جامعه جراحان ایران.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + twelve =

Call Now Buttonتماس با دکتر غفاری