دکتر شایسته غفاری / بیماری های زنان / خونریزی و لکه بینی پس از یائسگی خطرناک است؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

خونریزی و لکه بینی پس از یائسگی خطرناک است؟

یائسگی از دوره های مهم زندگی زیستی زنان است که تا حد زیادی با عوارض و پیامد هایی همراه است که می تواند موجب بروز ناراحتی و افسردگی برای زنان باشد. محوری ترین مبحثی که در این نوشتار دنبال خواهیم کرد خونریزی و لکه بینی بعد از یائسگی است. در واقع بسیاری از زنان از این عارضه نگران اند و به طور مکرر سوالاتی را مطرح می کنند که آیا این عارضه خطرناک است یا خیر. به همین دلیل در این مطلب تصمیم داریم تا علاوه بر بررسی بیشتر یائسگی، به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا خونریزی پس از دوران یائسگی خطرناک است یا خیر. با ما همراه باشید.

 

خونریزی و لکه بینی بعد از یائسگی

سن شروع یائسگی چند سالگی است؟

به طور کلی زنان در سنین بالا که تقریبا بعد از 40 یا 50 سالگی است وارد مرحله ای از رشد زیستی خود می شوند که نامش دوره یائسگی است. زمانی گفته می شود که یک زن یائسه شده است که از آخرین تجربه عادت ماهیانه اش یکسال بگذرد و در طول این مدت هیچ تجریه عادت ماهیانه ای نداشته باشد. در واقع در این شرایط گفته می شود که زن وارد دوره یائسگی اش شده است. یائسگی ناشی از این مساله است که زنان تغییرات هورمونی را تجربه می کنند و با کاهش طبیعی هورمون های زنانه روبرو می شوند.

عوارض یائسگی چیست؟

این دوران با عارضه هایی همراه است که در بخش ظاهری و نیز در بخش روانی نیز اثر گذار خواهد بود. از میان عوارض دوران یائسگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش هورمون های زنانه، به طبع زمانی که هورمون های زنانه کاهش پیدا می کند در بخش های ظاهری نیز با کاهش طراوت پوست و نیز افزایش مشکلات واژن روبرو می شوند. مثلا زنان به خشکی واژن دچار می شوند که نتیجه ی قطعی کاهش هورمون های زنانه است.
 • خونریزی های رحمی؛ علیرغم اینکه در این دوران خون ریزی عادت ماهیانه به طور کلی قطع می شود اما در اثر عوامل مختلفی برخی از زنان خونریزی و لکه بینی پس از یائسگی را تجربه می کنند.
 • قطع عادت ماهیانه
 • در اثر تمامی عوارضی که دوران یائسگی به همراه دارد زنان دچار تغییرات خلقی و روانی نیز می شوند و مدت زمانی را به افسردگی می گذرانند.

بنابراین تغییرات خلقی و افسردگی از دیگر عوارض مهم غیر فیزیکی برای زنان است.

خونریزی های غیر طبیعی در دوران یائسگی ناشی از چیست؟

دلایل و عوامل مختلفی در بروز خونریزی های و لکه بینی بعد از یائسگی دخیل است که از میان آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پولیپ رحمی
 • هیپرپلازی آندومتر
 • آتروفی آندومتر
 • نازک شدن بافت آندومتر
 • آتروفی جداره واژن به دلیل سطوح پایین استروژن
 • سرطان رحم
 • سرطان دهانه رحم

 خونریزی و لکه بینی بعد از یائسگی خطرناک است؟

بنابر تمامی مطالبی که تاکنون گفته شد مشخص می شود که این خونریزی ها بعد از یائسگی غیر طبیعی بوده و دلایل جدی و خطرناکی می تواند علت و منشا خونریزی و لکه بینی باشد.

از این رو توصیه مان این است که در صورتی که با این عوارض روبرو شدید حتما به بهترین متخصص زنان مراجعه کرده تا در اولین فرصت روند تشخیص و درمان آغاز شود.

به میزانی که علت خونریزی و لکه بینی بعد از یائسگی سریع تر تشخیص داده شود روند درمان موفقیت آمیز تر خواهد بود.

 

دکتر شایسته غفاری جراح و متخصص زنان ،زایمان و نازایی
شماره مطب دکتر شایسته غفاری ۴۲۲۵۳۰۶۰ – ۰۶۴۱-۴۲۲۵۳۵۷۱
آدرس مطب : دزفول ، خیابان آفرینش ،جنب رادیولوژی دکتر بهزادی

 کلام آخر

در پایان مهم ترین توصیه ای که خواهیم داشت این است که ابدا نسبت به علائم غیر طبیعی ای که در دوران یائسگی مشاهده می کنید بی تفاوت نباشید و در اولین فرصت به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

بهترین متخصص زنان و زایمان در دزفول می توانند با بهترین ابزار آلات تشخیصی و تجربه ای که در زمینه معاینات و بررسی وضعیت زنان دارند تشخیص های دقیق و درستی داشته باشند و در نهایت بهترین رون درمان را در پیش گیرند.

گاهی مشاهده شده است مشکلی که می توانسته با اقداماتی هرچند ساده درمان شود اما با گذشت زمان و در اثر اهمال کاری بیمار روند درمانی پیچیده ای پیدا کرده است.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 9 میانگین: 3.2]
عکس دکتر غفاری

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، متخصص جراحی های زیبایی زنان، دارای بورد تخصصی جراحی زنان از دانشگاه تهران، عضو جامعه جراحان ایران.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

nineteen − six =

Call Now Buttonتماس با دکتر غفاری