دکتر شایسته غفاری / ناباروری / درمان ناباروری با ivf
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان ناباروری با ivf

درمان ناباروری با ivf

راز بارداری زوج های نابارور، زوج های که دچار ناباروری هستند، دیگر مانند گذشته نگرانی برای نداشتن فرزند، زیرا روش های بسیاری ارائه شده است که م یتواند آن ها را در این امر یاری کند. هم اکنون روش درمانی ivf یکی از پر کاربرد ترین ها است که تا کنون توانسته تجربه ی پدری، مادری را به افراد زیادی هدیه کند، به همین خاطر بر آنیم تا بتوانیم در خصوص و این روش درمانی موثر بیشتر توضیح دهیمو با آشنایی با این روش به حل مشکل خود بپردازید. بله اینک وقتش رسیده که رویای پدر، مادر شدن برای زوج های که سال ها  تلاش و صبر کردند محقق شود،برخی از افراد پیش از این که با ivf آشنا شوند نا امید شده بوده و به این نتیجه رسیده بودند که نازا هستند و باید با این موضوع برای همیشه کناربیایند، اما با پی بردن به راز افراد مشابه خود که با  کمک روش ivf صاحب فرزند شده اند، دو مرتبه به زندگی امیدوار شدند، درمان را  این بار با این روش شروع کردند و آخرین اطلاعات به دست آمده این روش درمانی نتیجه بخش بوده است.

درمان ناباروری با ivf

درمان ناباروری با ivf

ناباروری ؟

اگر زن و مردی از برقراری رابطه جنسی خود بدون استفاده از انواع لوازم جلوگیری از بارداری به مدت 2 سال بگذرد، پزشک متخصص زنان و ناباروری بنا بر انجام آزمایش و بررسی نتایج به نازا بودن یکی از آن دو پی می برند.

انواع نازایی

دو نوع ناباروری وجود دارد: ناباروری اولیه به زوج هایی اطلاق داده می شود که حداقل پس از یک سال رابطه جنسی بدون استفاده از روش های کنترل تولد ، باردار نشده باشند. ناباروری ثانویه به شکلی است که زوجین حداقل یک بار توانسته اند باردار شوند ، اما اکنون قادر نیستند.

نازا بودن زوجین چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص نا باروری زوجین باید تحت تشخیص بالینی قرار بگیرند که یک متخصص زنان خوب می تواند این معاینات فیزیکی را انجام دهد و سپس آزمایش های مربوطه را تججویز کند و با بررسی نتایج این آزمایش ها و تصویر برداری ها، تشخیص دقیقی از ناباروری زن ارائه دهد.

در مردان نیز همین روند طی می شوند که متخصص اورولوژی با تجویز آزمایش اسپرموگرافی یا همان آنالیز اسپرمی برای ارزیابی توانایی بارور ساختن اسپرم ها، می تواند ناباروری را تشخیص دهد.

IVF چیست و چگونه انجام می شود؟

یکی از رایج ترین درمان های ناباروری است که امروزه طرفداران خاص خود را پیدا کرده است، به نوعی دیگر باروری در شرایط خاص را IVF می نامند.  متخصصین ناباروری دراین روش ابتدا تخمدان های زن را با تجویز و مصرف داروی خاص تحریک می کنند که تخمک های بیشتری تولید و آزاد کند تا بتوانند شانس باروری را افزایش دهند، سپس با انجام سونوگرافی بر روی این پروسه نظارت می کنند. در حین انجام این کار سطح هورمون های موجود در خون را هم کنترل می کنند، با همه ی شرایط برای کاشت جنین فراهم شود.

بعد از آماده سازی بدن زن، نوبت به مرد نیز می رسد که با استخراج اسپرم از بدن به وسیله و ابزار های موجود، متخصص زنان با یک سوزن کوچک تخمک ها را از تخمدان ها می گیرد در این عمل در حالی انجام می شود که زن تحت یک بیهوشی سبک قرار دارد.

بعد آن ها را در محیط آزمایشگاهی با هم ترکیب می کنند که به لقاح برسند و سپس پس از گذشت مدتی که جنین آماده کاشت را وارد رحم زن می کنند تا با نظارت و مراقبت های فراوان به رشد طبیعی خود برسد.

ذکر یک نکته الزامی است که جنین های آماده شده که در رحم کاشت می شوند، باقی مانده آن ها در بانک مخصوص به خود به صورت منجمد نگه داری می کنند تا اگر زوجین فرزند دومی خواستند از این جنین ها استفاده کنند.

چه اقداماتی پیش از انجام IVF توصیه می شود؟

اقدامی که پیش از تلقیح خارج از رحمی مهم است این است که بدن زن باید آمادگی و توانایی دریافت جنین را داشته باشد و از هر جهت جسمی، روحی چک شود و بعد از تایید صلاحیت و گذراندن مراحل این عمل را انجام داد.

مراقبت های لازم پس از عمل انتقال جنین

  • پس از انجام IVF بلافاصله از مسافرت کردن بپرهیزید تا با استراحت کامل بدن و رحم زن بتواند بازیابی شود.
  • فعالیت های سنگین و نیمه سنگین را کنار بگذارید و بیشتر به پیاده روی های سبک و استراحت کردن و خوب غذا خوردن بپردازید.
  • از افرادی که سیگار می کشند دوری کنید زیرا استنشاق دود می تواند باعث آسیب به بدن شما شود.
  • اگر هوا آلوده است کمتر از خانه خارج شوید، بیماری بدن شما را تهدید نکند.

درمان تلقیح خارج از رحمی برای چه زوج های مناسب است؟

این نوع درمان برای زوج های که سابقاٌ تمامی روش های ساده تر درمان ناباروری را تجربه کرده اند، اما جواب نگرفته اند توصیه می شود، می توانند پس از گذراندن مراحل مختلف درمانی از این روش برای باروری استفاده کنند.

دکتر شایسته غفاری جراح و متخصص زنان ،زایمان و نازایی
لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی
آدرس مطب : دزفول ، خیابان آفرینش ،جنب رادیولوژی دکتر بهزادی و آدرس پیج اینستاگرام

 

نتیجه گیری

اگر در شهری که زندگی می کنید و فکر می کنید که به متخصص زنان خوب دسترسی ندارید و برای انجام درمانهای ناباروری و دیگر خدمات متخصص زنان به تهران سفر می کنید و متحمل هزینه های گزافی می شوید و وقت تان گرفته می شود، سخت در اشتباهید، زیرا می توان با تحقیق و پرس و جو در شهر محل سکونت خود متخصص زنان خوب پیدا کرد و به آن مراجعه کرد، دکتر شایسته غفاری متخصص زنان در دزفول می توانند به شما در انجام  تمام خدمات زیبایی و درمانی کمک کنند .

در آخر اینکه  اگر از این طریق اقدام به درمان ناباروری خود کرده اید، نکات مذکور را جدی بگیرید و به آن ها بی اعتنایی نورزید زیرا در صورت عدم رعایت هر کدام متحمل خسارات جبران ناپذیری خواهید شد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 9 =