مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

زایمان سزارین

در زایمان سزارین، نوزاد به روش جراحی و از طریق برش ایجاد شده بر روی شکم و رحم به دنیا می آید. در بیشتر موارد، مادر در طول زایمان بیدار است و می تواند بعد از زایمان کودک خود را در آغوش بگیرد.

برای خانم های باردار، ابتدا زایمان طبیعی در نظر گرفته می شود. روش زایمان سزارین تنها در موارد ضرورری مانند زمانی که جنین در وصیعت بریچ قرار گرفته است، از سوی پزشک تجویز می شود. پس به این نتیجه می رسیم که خانم بارداری که قصد زایمان طبیعی دارد، باید در خصوص زایمان سزارین نیز اطلاعاتی را کسب کند.

دلایل زایمان سزارین

 • برخی شرایط پزشکی خاص. زمانی که مادر به شرایط خاص پزشکی مانند دیابت، فشار خون بالا، بیماری های قلبی و یا کلیوی مبتلا باشد، زایمان طبیعی می تواند با خطراتی را به همراه داشته باشد.
 • عفونت ها. در صورتی که مادری HIV مثبت باشد و یا عفونت های تناسلی فعال داشته باشد، احتمال انتقال عفونت به نوزاد در طول زایمان طبیعی بیشتر خواهد بود.
 • بزرگ بودن جثه نوزاد. در برخی موارد بزرگ بودن جثه نوزاد، حرکت در طول کانال زایمان را سخت خواهد کرد.
 • وزن بدنی مادر. خانم هایی که چاق هستند و اضافه وزن دارند، می توانند دیابت بارداری داشته باشند و این که مدت زمان زایمان در مادران چاق نیز بیشتر است و این مورد می تواند احتمال بروز عوارض حین زایمان طبیعی را افزایش دهد.
 • قرارگیری جنین در وضعیت بریچ. در چنین شرایطی، نوزاد با پا می خواهد به دنیا بیاید و اصطلاحا گفته می شود که جنین نچرخیده است و امکان زایمان طبیعی وجود نخواهد داشت.
 • چند قلوزایی. چند قلوزایی احتمال زایمان سزارین را افزایش می دهد.
 • مشکلات مربوط به جفت. در صورتی که جفت قسمتی از دهانه رحم و یا تمام آن را مسدود کرده باشد و یا این که جفت از رحم جدا شده باشد، زایمان به روش سزارین انجام خواهد شد.
 • برخی عوارض. به عنوان مثال، زمانی که مسمومیت بارداری و یا پره اکلامپسی (درگیری سیستم عصبی مرکزی و تشنج) تشخیص داده شود، زایمان طبیعی انجام نخواهد شد.
 • سابقه زایمان سزارین.

تقریبا این گونه می توان گفت که زایمان سزارین، تا زمان زایمان مشخص نخواهد شد. گاهی زایمان سزارین بی هیچ برنامه قبلی انجام می شود، در مواردی از قبیل: زمانی که فاز اول زایمان که شامل گشاد شدن دهانه رحم است، آغاز نشود و مادر هیچ گونه انقباضی نداشته باشد.

زایمان سزارین

خانم هایی که قصد زایمان سزارین دارند باید این را بدانند که زایمان زودتر از هفته سی و نه بارداری انجام نخواهد شد.

خانم هایی که زایمان اول شان سزارین بوده، این احتمال می رود که زایمان های بعدی شان نیز به صورت سزارین باشد.

از آن جایی که زایمان سزارین، روش ایمنی است و مادر هچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد، خانم ها این نوع زایمان را به زایمان طبیعی ترجیح می دهند.

مدت زمان زایمان سزارین

زایمان سزارین، زایمانی است سریع که در حدود ده دقیقه و یا کمتر به طول می انجامد و تقریبا نیم ساعت طول می کشد تا مادر به وضعیت عادی خود برگردد.

در طول زایمان سزارین چه اتفاقی می افتد؟

آمادگی و بیهوشی

زایمان سزارین با بیهوشی اپیدورال و یا اسپاینال آغاز می شود و قسمت تحتانی بدن بی حس می شود. ناحیه شکم به خوبی با محلول های ضد عفونی تمیز می شود و کاتتری داخل مثانه قرار می گیرد. در مواردی که زایمان به صورت اورژانسی انجام می شود، فرصت کافی بر ای بی حسی وجود ندارد و مادر بیهوش خواهد شد.

برش و زایمان

بعد از اعمال بی حسی و یا بیهوشی کامل، برش کوچکی در ناحیه شکم زده خواهد شد، درست بالای خط رویش موهای زائد ناحیه تناسلی. در صورت که برش ها به خوبی و با دقت بخیه زده شوند، اثری از بخیه باقی نخواهد ماند و به مرور محو خواهد شد.

برش دیگری در قسمت پایین رحم نیز زده خواهد شد.

بر ای هر دو برش، دو گزینه وجود دارد:

 • برش عرضی. این برش در امتداد قسمت انتهایی رحم و در 95 درصد موارد زده می شود. آن هم به این دلیل که ماهیچه های زیر رحم نازک هستند و با این نوع برش، احتمال پاره شدن رحم کمتر خواهد بود.
 • برش عمودی. این برش زمانی زده می شود که جنین در قسمت انتهایی رحم قرار گرفته باشد و یا موقعیت قرارگیری مناسبی نداشته باشد.

بلافاصله بعد از به دنیا آمدن نوزاد، مایع آمنیوتیک تخلیه می شود. به دلیل وجود موکوز زیاد در دستگاه تنفسی نوزاد، ممکن است نیاز به تخلیه موکوز نیز باشد تا کودک بتواند گریه کند و تنفس داشته باشد.

زایمان سزارین

زایمان سزارین

دیدن نوزاد

بعد از بریدن بند ناف، پزشک جفت را خارج می کند و از سلامت ارگان های تناسلی اطمینان می یابد. در پایان، برش ها بخیه زده خواهند شد.

کل روند زایمان سزارین از ابتدا تا پایان در حدود نیم ساعت به طول خواهد انجامید.

معمولا بعد از زایمان، به مادر آنتی بیوتک داده می شود تا از بروز عفونت احتمالی پیشگیری شود. فشار خون، تنفس و ریتم ضربان قلب مادر نیز بررسی خواهد شد.

نکات مربوط به مراقبت های بعد از زایمان سزارین

دوره نقاهت زایمان طبیعی به مراتب بیشتر از زایمان سزارین است و مادر باید چند روزی را در بیمارستان بستری باشد. مادر بعد از گذشت چهار تا شش هفته می تواند به زندگی عادی خود برگردد. نکته ای که وجود دارد این است که بعد از زایمان نباید هیچ گونه فشاری به بخیه ها وارد شود.

ممکن است مادر بعد از زایمان با علائمی مانند خستگی به دلیل بیهوشی، درد، خونریزی و یا ترشح مواجه شود. در صورتی که مادر با این قبیل موارد آشنا باشد، راحت می تواند با شرایط کنار بیاید.

اسکارها تا چند هفته ملتهب هستند و به همین خاطر باید از بلند کردن اجسام سنگین خودداری شود. هنگام بغل کردن کودک خود می توانید از بالشت استفاده کنید تا از بخیه ها نیز محافظت شود.

مادر باید بعد از زایمان به بدن خود اهمیت دهد. می توانید از فردی بخواهید شما را در انجام کارها یاری برساند.

بخیه ها باید در طول دوره نقاهت، تمیز نگه داشته شوند. از پوشدن لباس های چسبانی که فشار بیشتری به بخیه ها وارد می کنند باید خودداری شود.

مصرف داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک به تسکین درد کمک می کند.

از بروز یبوست بعد از زایمان سزارین باید پیشگیری شود، به همین خاطر رژیم غذایی مادر باید حاوی فیبر و سرشار از میوه و سبزیجات تازه باشد و تا جایی که می تواند آب بنوشد.

در صورت مشاهده تب، تشدید درد و یا قرمز و ملتهب شدن بخیه ها حتما پزشک را در جریان قرار دهید.

زایمان سزارین، زایمانی است سریع و ایمن و زمانی انجام می شود که سلامت مادر، جنین و یا هر دو در معرض خطر باشد. از جمله مهم ترین مزایای این روش زایمان می توانیم به این مورد اشاره کنیم که مادر هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد، حتی اگر زایمان با بی حسی اندام های تحتانی انجام شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4.5]
عکس دکتر غفاری

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، متخصص جراحی های زیبایی زنان، دارای بورد تخصصی جراحی زنان از دانشگاه تهران، عضو جامعه جراحان ایران.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

1 Comment
 1. حسن

  با سلام و خدا قوت
  تشریح جالب و واضح عمل سزارین و لحظه به لحظه آن من را در تمام زمان عمل جراحی در کنارتان قرار داد و مثل دانشجو هایی که به عمل جراحی استادشان نگاه می کنند تا تمام مراحل عمل را متوجه بشوند بودم
  سپاس ازایجاد سایت و توضیحات و ارسال مطالب پزشکی

  Reply
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 7 =

Call Now Buttonتماس با دکتر غفاری