مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

علت سقط مکرر جنین

علل سقط مکرر جنین

 

صحبت های دکتر شایسته غفاری ، متخصص زنان، زایمان و نازایی در دزفول، در مورد علت های سقط جنین

 مقدمه

از مهم ترین و شیرین ترین تجربه هایی که هر زن و مردی در زندگی مشترک شان می توانند تجربه کنند مادر شدن و پدر شدن است.

در اغلب موارد بسیاری از زوجین می توانند بدون هیچ گونه مشکلی این اتفاق را رقم بزنند. اما در مواردی زنان و مردانی هستند که در زمینه بارداری مشکل دارند. این مشکلات یا ناباروری است که زنان یا مردان به دلایل مختلف نمی توانند لقاح درستی داشته باشند و جنین در رحم شکل نمی گیرد. در مواردی نیز جنین بعد از این که شکل گرفت دچار سقط می شود. بنابراین اقدامی که انجام می دهند این است که به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه می کنند تا علت اصلی تشخیص داده شود و درمان برای انان انجام شود. در برخی از زوجین این تجربه بارها رخ می دهد و انان سقط مکرر جنین را تجربه می کنند و در واقع بدترین اتفاق می تواند باشد.

در ادامه محوری ترین مبحثی که مورد مطالعه قرار خواهیم داد علت سقط مکرر جنین است.

 علل سقط مکرر 

برای سقط های مکرر علل مختلفی مطرح شده است. از جمله مهم ترین دلایل و علل موثر در سقط مکرر زنان از این قرار است:

  • پنجاه درصد علت های سقط مکرر در سه ماهه اول ناشناخته است؛ در واقع نیمی از زنانی که دچار سقط در این دوران می شوند نمی توان علت یابی دقیقی در این زمینه داشت.

اما سایر دلایلی که شناخته شده اند از این قرار است:

  • 70 درصد از سقط هایی که رخ می دهد ناشی از ناهنجاری های کروموزومی جنین می باشد.
  • مشکلات ژنتیکی مادر یا پدر
  • عفونت های مختلف
  • مشکلات آناتومیک رحم
  • بیماری های زمینه ای مادر
  • مشکلات انعقادی
  • بیماری های ویروسی
  • ناهنجاری های مادر زادی رحم مادر
  • عوامل محیطی

تمامی موارد فوق می تواند در بروز سقط مکرر اثر گذار باشد.

توصیه پزشکان در زمینه پیشگیری از سقط مکرر جنین

از مهم ترین توصیه هایی که پزشکان و متخصصین این حوزه دارند این است که برای بارداری حتما روند معاینات و بررسی های لازم را پیش از آنکه به بارداری اقدام کنید، طی کنید.

در واقع مهم ترین کاری که هر زن و شوهری می توانند انجام دهند این است که زمانی که تصمیم گرفتید باردار شوید نزد بهترین متخصین مراجعه کنید و مشاوره هایی در این زمینه دریافت کنید.

گاها پزشکان و متخصصین تشخیص می دهند که باید آزمایشاتی انجام دهید تا تمامی عوامل زمینه ساز ناباروری یا سقط مکرر بررسی شود. در صورتی که هیچ مشکلی وجود نداشت می توانید به بارداری اقدام کنید.

پزشکان تاکید می کنند بسیاری از مشکلاتی زنان و مردان با آن مواجه هستند اگر قبل از بارداری تشخیص داده شوند و روند درمان انها انجام شود هیچ مشکلی برای افراد رخ نخواهد داد. اما اگر در پروسه ی بارداری مشکلات تشخیص داده شوند روند درمانی به مراتب پیچیده تر و دشوار تر خواهد شد.

خطرات سقط مکرر

از مهم ترین نکاتی که باید در زمینه سقط مکرر در نظر بگیرید این است که سقط مکرر در بسیاری از موارد می تواند عاملی بر این باشد که زنان برای همیشه توانایی باروری را از دست بدهند. بنابراین این نکته قابل توجه خواهد بود که سقط مکرر ابدا برای سلامت زنان مفید نخواهد بود. از سوی دیگر هر بار سقط می تواند شانس باروری را در زنان کاهش دهد.

بسیاری از زنانی که این روز ها با ناباروری روبرو هستند نیز به جهت تجربه های مکرر سقط جنین به این مشکل مبتلا شده اند. بنابرانی ضروری است که نکاتی را در نظر داشته باشیم تا از پیچیده شدن شرایط جلوگیری کنیم. مراجعه به بهترین متخصص زنان، زایمان و نازایی در دزفول در مراحل مختلف بارداری می تواند به جلوگیری از بروز سقط مکرر کمک کند.

 

نتیجه گیری

در خاتمه مبحث اساسی ترین توصیه ای که باید در نظر داشته باشید این است که بارداری می تواند تجربه شیرینی باشد به شرط اینکه برای آن برنامه ریزی داشته باشید و توصیه های متخصصین این حوزه را در نظر بگیرید.

گاهی می توان با رعایت نکاتی هرچند پیش پا افتاده از بروز اتافاقات هولناک جلوگیری کرد. مشاوره ه قبل از بارداری و انجام چند آزمایش ساده تا حد زیادی می تواند از بروز مشکلات جدی تر پیشگیری کرده و بهترین تجربه ها را برای شما به ارمغان بیاورد.

خوش بختانه بسیارند آمار پزشکانی که در زمینه مشاوره های قبل از بارداری بسیار موفق عمل کرده اند و روشنگر خوبی در مسیر بارداری هستند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × پنج =