واژینیسموس چیست؟

مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس چیست؟ از کجا بفهمیم واژینیسموس داریم؟ تمرینات کگل برای درمان واژینیسموس تاثیر دارد ؟ ناتوانی های جنسی مشکلاتی هستند که هم در مردان و هم در زنان امکان دارد اتفاق بیفتد و این مشکل در بیشتر اوقات قابل درمان است. واژینیسموس یکی از بیماری‌هایی است که مختص زنان است و در بسیاری از موارد مانع ایجاد رابطه جنسی کامل و رضایت بخش می شود.این اختلال می تواند زمینه ساز بروز بسیاری از مشکلات در بانوان شود، اما آیا راهکاری برای خلاصی از این مشکل وجود دارد ؟دکتر شایسته غفاری متخصص زنان در دزفول در ادامه این مطلب به بررسی این موضوع می پردازند، با ماهمراه باشید .

واژینیسموس

در تعدادی از زنان هنگام عمل نزدیکی و دخول عضلات واژن به طور غیر ارادی به صورت موقت یا دائم دچار انقباض می شود به این شرایط واژینیسموس گفته می شود. واژینیسموس را می‌توان دخول غیرممکن یا ترس شدید به هنگام عمل نزدیکی یا انقباض غیر ارادی واژن تعبیر و تفسیر کرد.

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس چیست؟

آیا واژینیسموس بر روی رابطه جنسی تاثیر میگذارد ؟

واژینیسموس یا انقباضات واژن از رابطه و دخول جنسی جلوگیری می کند و یا رابطه جنسی برای فرد با درد بسیاری همراه خواهد بود. واژینیسموس به گونه‌ای است که حتی سبب می‌شود که شما به طور کلی فعالیت جنسی نداشته باشید و معاینات پزشکی که داخل واژن باید انجام شوند را غیر ممکن می کند.
علامت های این بیماری در زنان کاملا متفاوت است. بعضی از زنان میتوانند که رابطه جنسی داشته باشند اما در هنگام رابطه درد میکشند در برخی دیگر به طور کلی وارد کردن شی خارجی به واژن کار غیر ممکن است . بیماری واژینیسموس یک بیماری جسمی است و بیماری تحریک شونده نیست، بسیاری از خانمهایی که به این بیماری مبتلا هستند از راه تحریک کلیتورال به ارگاسم میرسند.

دکتر شایسته غفاری جراح و متخصص زنان ،زایمان و نازایی
لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی
آدرس مطب : دزفول ، خیابان آفرینش ،جنب رادیولوژی دکتر بهزادی و آدرس پیج اینستاگرام

چند نوع واژینیسموس داریم؟

این بیماری دو نوع دارد واژینیسموس اولیه و واژینیسموس ثانویه، واژینیسموس اولیه زمانی است که فرد دخول را تجربه نمی‌کند .
ثانویه به شرایطی گفته می شود که فرد یک بار رابطه جنسی کامل و دخول را تجربه کرده اما برای دفعات بعدی دخول برایش سخت و غیر قابل اجراست .
جالب است بدانید که امکان دارد در بعضی زنان بعد از یائسگی این مشکل به وجود بیاید با فرا رسیدن سن یائسگی زنان ، استروژن در بدن کاهش پیدا می کند و واژن خاصیت کشسانی خود را از دست میدهد همین دلیلی بر دخول دردناک و گاه غیر ممکن است.

بیشتر بخوانید
درمان خشکی واژن

چرا واژینیسموس ایجاد میشود؟

هیچ دلیل روشنی برای این بیماری وجود ندارد و پزشکان علت مشخصی برای واژینیسموس پیدا نکرده اند اما می‌توان گفت که سوء استفاده های جنسی ،دخول دردناک و یا فاکتورهای احساسی و عاطفی از دلایل واژینیسموس است.

علائم اصلی واژینیسموس چیست؟

اگر در هنگام رابطه جنسی و دخول ماهیچه های واژن سفت شود و این عمل به صورت غیر ارادی باشد از نشانه های اولیه این بیماری است.
تشخیص این بیماری معمولاً با علامت هایی که ذکر کردیم یعنی انقباضات بی اختیار واژن در زمان نزدیکی آغاز می شود هنگامی که به متخصص زنان مراجعه می کنید برای اولین بار شاید متوجه این مشکل شود و از شما سوالاتی کند که درباره سابقه فعالیت جنسی شما است و مهمترین سوال شاید از سوء استفاده های جنسی در گذشته و یا ترومای جنسی باشد.
در کل تشخیص و درمان واژینیسموس به معاینه لگنی نیازمند است.

درمان واژینیسموس به چه صورت است؟؟

نگران نباشید واژینیسموس یک بیماری قابل درمان است آموزش، مشاوره ، روان درمانی و انجام تمرین های ورزشی از مهمترین راه های درمان هستند، شما می توانید با مراجعه به یک متخصص زنان خوب و حرفه ای و مشاوره با ایشان برای همیشه از شر واژینیسموس خلاص شوید .

نتیجه گیری

در آخر می توان گفت، هر گونه مشکل در ناحیه تناسلی می تواند به مرور زمان مشکلات بزرگتری را در پی داشته باشد، خیلی از بانوان از صحبت در مورد مشکلات ناحیه تناسلی خود شرم می کنند، این کاملا اشتباه است، بهتر است مشکلات خود را در مراحل اولیه و قبل از تبدیل شدن به یک مشکل بزرگتر حل کنید، واژینیسموس همچون سایر مشکلات و بیماری ها درمان دارد.اگر علامت های بیماری واژینیسموس را دارید و از آن رنج می برید حتماً در صدد رفع آن باشید. داشتن یک رابطه صمیمی و گرم جنسی برای شما و شریک جنسی تان یک حق مسلم است که نباید از خود دریغ کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
عکس دکتر غفاری

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، متخصص جراحی های زیبایی زنان، دارای بورد تخصصی جراحی زنان از دانشگاه تهران، عضو جامعه جراحان ایران.

بیشتر بخوانید
خونریزی و لکه بینی پس از یائسگی خطرناک است؟
Call Now Buttonتماس با دکتر غفاری